9 grudnia 2013

Pan Przypadek i celebryci - Jacek Getner

Tytuł: Pan Przypadek i celebryci
Autor: Jacek Getner
Strony: 234
Wydawnictwo: Zakładka
Cena okładkowa: 27,00zł
O książkach Jacka Getnera na blogu było już dwukrotnie. Po raz pierwszy przy okazji Dajcie mi jednego z Was, natomiast po raz drugi przy okazji premiery Pan Przypadek i trzynastka. Ostatnio w moje łapki trafiła kontynuacja wyżej wspomnianego tytułu - Pan Przypadek i celebryci. Znając już możliwości autora, spodziewałam się całkiem przyjemnej, zabawnej lektury i na szczęście się nie zawiodłam!

"Pan Przypadek i celebryci" to druga z książek opowiadająca o przygodach rodzimego detektywa geniusza. Jej bohater, Jacek Przypadek, trochę romantyk, bardziej cynik, musi rozwiązać trzy niecodzienne zagadki. Pierwsza ze spraw nosi kryptonim "Miłość i medycyna". Opowiada o morderstwie dokonanym na planie najpopularniejszej w Polsce telenoweli pod tym właśnie tytułem. Bohaterem drugiej zagadki, "Znamiennych stanów świadomości" jest starzejący się "szołmen". Pada on ofiarą szantażysty grożącego, że ujawni kompromitujące go materiały. W "Blondynie wieczorową porą" uczestniczka wielu reality i talent show, słynna Kasiya, będzie poszukiwać swego zaginionego, nie mniej słynnego narzeczonego, Mikele.

W rozwiązywaniu tych zagadek głównemu bohaterowi pomaga jak zwykle nieoceniona pani Irmina Bamber, która zna absolutnie wszystkich wartych znania w Warszawie. A po każdym następnym sukcesie Jacka w odkrywaniu prawdy gwałtownie wzrasta liczba jego wrogów, którzy najchętniej pozbyliby się detektywa z tego świata.

Na dużą uwagę w książkach Pana Jacka zasługują bohaterowie. Naprawdę dobrze skrojone postaci, mając cechy charakterystyczne pozwalające na odróżnienie jednego bohatera od drugiego, sprawiające, że daną osobę uwielbiamy a innej nienawidzimy. W tym tomie oprócz znanych nam z poprzedniego tomu postaci, poznajemy również pożal się Boże celebrytów. Każdy następny, gorszy od poprzedniego. Każdy zarozumiały, uważający siebie za pępek świata, co powinien wszystko otrzymywać za darmo, tylko dlatego, że się o nim mówi a inni powinni się cieszyć, że mogą na nim wypromować swoje nazwisko. Nie wiedzą jednak, że Jackowi na tym nie zależy, że jest inny od większości ludzi i prędzej ich pogrąży, niż będzie starał się wybić na ich sławie. Bardzo fajnie ukazany świat showbiznesu i chociaż w pewnym stopniu przerysowany (przynajmniej taką mam nadzieję!) to pokazany w taki sposób, w jaki wiele osób go postrzega.

W tym tomie ani Jacek Przypadek, ani czytelnik, nie mają szans na nudę. U autora zauważalne jest to, że zajmował się scenariuszami. W jego książkach nie ma zbędnych, przydługich opisów, akcja toczy się w idealnym dla czytelnika tempie - nie było chwil żebym się nudziła, ani takich, w których nie nadążałabym za tym, co się dzieje, no i dialogi mają ręce i nogi. Wszystko ma swoje miejsce i widać, że autor wie do czego dąży i w jaki sposób chce wykreować bohatera i swoją książkę. 

W drugim tomie przygód Jacka Przypadka nie brak znanych już i myślę, że nie będzie to kłamstwem, gdy napiszę, że lubianych przez nas z pierwszego tomu bohaterów. Pani Irmina nadal jest obecna w życiu Jacka i służy dobrymi wypiekami i radami a Błażej (Młody Bóg Seksu) próbuje bezskutecznie przekonać ojca, że naprawdę każda panna może być jego. Nie zauważa jednak, że bardzo szybko przemienia się w pantoflarza. Bohaterowie na oczach czytelnika ulegają przemianie. Jacek dojrzewa do odpowiedzialnych decyzji, Błażej również, choć najpierw będzie musiał trochę pocierpieć a Pani Irmina, jak to Pani Irmina, jest czarującą starszą sąsiadką ;) Lekturę serdecznie polecam, szczególnie, jeżeli podobał Wam się poprzedni tom. Ten jest chyba jeszcze lepszy. Sama z niecierpliwością będę wypatrywać kontynuacji, bo Jacka Przypadka nie mam jeszcze dość a powiedziałabym nawet, że chętnie poznałabym go jeszcze lepiej.

8 komentarzy:

 1. Katarzyna Meres9 grudnia 2013 18:36

  Jestem zainteresowana tą serią w sumie, chociaż nie przepadam za takimi książkami, ale kolejne recenzje sprawiły, że mogłabym ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. mimo świetnej recki - ja nie przepadam za celebrytami....i nie lubię o nich czytać ani ich oglądać...uważam, ze są stratą czasu i pieniędzy...dlatego podziękuję za tę pozycję;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam nigdy ani o autorze ani o książce ale jak dorwę gdzieś to przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Katarzyna Chojecka-Jędrasiak10 grudnia 2013 07:54

  Dobrze wspominam pana Przypadka, ot taka lekka, niezobowiązująca lektura na wieczór :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ha ha, to może być niezłe :) Mam nadzieję, że mi wpadnie w ręce kiedyś :)

  OdpowiedzUsuń
 6. To jedna z książek, którą przeczytam w najbliższych dniach. Strasznie się cieszę, że autor wciąż trzyma poziom, naprawdę polubiłam pana Przypadka i jego otoczenie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie słyszałam o powyższej serii, a z tego co piszesz wnioskuję, że należy tego faktu żałować. Książka wydaje się inoniczno-zabawna - dobrze zrozumiałam? :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Tak, ironia, żarty a do tego kilka zagadek. Bardzo przyjemna lektura! :D

  OdpowiedzUsuń