26 listopada 2011

Językowe szaleństwo!


Przyznam, że ostatnio szalałam z nauką języków. Co prawda niemiecki sobie troszkę odpuściłam, bo czasu już mi brakowało, ale nad angielskim i hiszpańskim spędziłam sporo czasu. Praktycznie codziennie coś, nawet po kilka godzin. Przyznam, że sprawiało mi to ogromną radość i satysfakcję! Teraz wiem, że każdą wolną chwilę mają mi wypełniać języki, bo to jest to co sprawia, że się relaksuję, odprężam i czuję radość z efektów. Od razu też powiem też, że rezygnuję z tabelki, w której uzupełniam co robię w związku z językami. Jeszcze nie wiem na co postawię tym razem, ale coś wymyślę ;)Część z Was na pewno zna stronę Livemocha. Można się na niej uczyć języków obcych [aż ok. 30]. Niestety są one dość okrojone i mimo, że przeznaczone dla osób początkujących, brak gramatyki, różnorodnych ćwiczeń mi np. przeszkadzał. Stronka fajna dla znających dany język już lepiej, aby powtórzyć słownictwo, zwroty czy zdania, napisać kilka tekstów i skorzystać z rad Native Speakerów ;) Ze strony uczyłam się gł. angielskiego, bo w dalszych lekcjach hiszpańskiego i niemieckiego nie potrafiłam wykorzystać. Ale do czego zmierzam? 

Zawsze interesowały mnie ich Active Courses. Niestety odpłatne po 199$ na rok, miesięcznie była to niższa suma, ale nadal wysoka. Z wykorzystaniem tygodniowego okresu próbnego chciałam poczekać na czas, kiedy będę miała więcej luzu i skorzystam z lekcji bardziej intensywnie ;) 

Jakiś czas temu - może tydzień, może dwa, dostałam maila od Livemocha, że zapraszają do zapisania się na kurs... bla bla bla, więc kliknęłam żeby sprawdzić co i jak. I co? Zapisało mnie automatycznie na ich Active Course z Angielskiego [dostępne są: angielski, niemiecki, włoski, hiszpański, francuski]. Co mnie zdziwiło i zaskoczyło? Kursy nie są już odpłatne - no prawie. Aby zapisać się na każdą część lekcji trzeba zapłacić, ale TOKENAMI! Obliczyłam, że mniej więcej, aby ukończyć cały jeden poziom z angielskiego, na który składają się 4 działy w każdym po 2 tematy z różnorodnymi zadaniami potrzebujemy ok. 1300 tokenów. Wydaje się dużo, ale można je zdobyć za recenzowanie prac innych. Jeżeli jest się pierwszą osobą dostajemy ich 30, jeżeli drugą bądź kolejną - 20! Więc sprawdzając kilka prac dziennie możemy na bieżąco "kupować" kolejne części lekcji i uczyć się angielskiego czy innego, wybranego języka. 

Ja aktualnie uczę się tam angielskiego na poziomie ponad średnio-zaawansowanym oraz hiszpańskiego od podstaw. Zachęciły mnie różnorodne zadania od nauki słownictwa, przed dialogi video i zadania do nich, czytanie, pisanie, aż po scenki do odgrywania. Kursy są naprawdę przejrzyste i może nie wyczerpują każdego tematu do końca, ale można się porządnie nauczyć podstaw. Jedynym ich mankamentem jest to, że nie są dostępne na razie po polsku, więc jeżeli ktoś ma problemy z nauką języka obcego po angielsku powinien poczekać na przetłumaczenie ;)Kolejnymi "miejscami" które mogłabym polecić - nad czym spędzałam sporo czasu to Profesorowie Edgarda. Profesora Henry'ego pewnie większość kojarzy, więc chciałabym poświęcić więcej czasu publikacji "Intensywny Kurs - Profesor Pedro", gdyż kilka osób już mnie o to prosiło ;) Od razu mówię, że szczegółowych skanów z programu wrzucać nie będę, bo możecie je znaleźć na stronie Edgard'a.

Program kupiłam bodajże w sierpniu. Podekscytowana możliwością nauki języka od razu wgrałam wszystkie części i rozpoczęłam swoją przygodę z programem. Część słówek z pierwszej lekcji kojarzyłam, bo początki typu "Hola" czy "Adiós" miałam już za sobą, ale czym dalej w las tym więcej nowych, nieznanych mi rzeczy. Wszystko dzielnie przenosiłam na fiszki, uczyłam się w drodze nad morze, w autobusie jak jechałam na prawko czy w domu, a potem robiłam do tego zadania w programie. Radość trwała do września - zaczęła się szkoła, nowe obowiązki, nawał pracy i rzuciłam moją miłość do programu czego teraz bardzo żałuję, bo dość daleko mimo wszystko zaszłam. Wróciłam do niego jakieś dwa tygodnie temu nauczona gospodarować czas wolny, mająca więcej chęci i motywacji do nauki języka z postanowieniem nie zostawienia Pedro na lodzie jak poprzednim czasem. Co prawda nie zaglądam do niego codziennie, ale dość regularnie.

Muszę przyznać, że program ma za równo wady jak i zalety. O wadach pisałam już kiedyś do wydawnictwa, więc możliwe, że w kolejnych wersjach publikacji zostaną one zmienione ;) Od razu powiem, że mimo wad, które ja znalazłam i komuś innemu mogłyby kompletnie nie przeszkadzać, mogę z czystym sercem polecić program. Uczymy się z nim rozumieć tekst czytany, uczymy się całej masy słówek, ale wyselekcjonowanych tak, aby rzeczywiście nam się przydały - a jeżeli komuś się coś nie podoba, to przecież może dane zagadnienie ominąć - uczymy się słuchać no i pisać. A i zapomniałabym o jakże ważnej dla mnie gramatyce. 

Każda lekcja jest podzielona w podobny sposób. Najpierw mamy dialog, potem kilka zadań do niego, m.in ułożenie go w odpowiedniej kolejności, słówka, słuchanie, gramatyka, pisanie i ciekawostka. Ja przyznam szczerze, że nie przerabiam materiału w wyznaczonej kolejności, bo nie jestem wstanie. Staram się najpierw przerobić słownictwo, a następnie całą resztę, bo zadania ww. są wypełnione słownictwem z danej lekcji, więc moim zdaniem bez sensu "strzelać" - lepiej najpierw zająć się na spokojnie słówkami a potem je utrwalić w zadaniach z czytania czy słuchania. W między czasie doskonalę gramatykę, żeby nauka nie stała się monotonna. 

W niektórych tematach jest dostępna zabawa pt. "Literki" - jest to dość prosty, ale świetny sposób na utrwalenie słownictwa. Coś na zasadzie wykreślanki - musimy znaleźć bodajże 16 słówek, co nie zawsze jest takie proste. W taki sposób, spośród rozsypanych literek, musimy odnaleźć różne słówka z danej lekcji, a trochę ich jest, więc jeżeli słowo jest trzy- bądź cztero- literowe może sprawić trudność. 

Według wydawnictwa kurs nas prowadzi do poziomu B2. Nie zaprzeczę, ale też nie potwierdzę, gdyż jak możecie się domyślić nie przerobiłam całości, ale to co widziałam/przerobiłam dotychczas w zupełności mi potwierdza, że mogę bardzo solidnie nauczyć się języka. Przez lata nauczyłam się, że warto korzystać z kilku źródeł, więc gramatykę uzupełniam sobie książką, również Edgarda, słownictwo i inne ćwiczenia na Livemocha i z różnych podręczników, ale myślę że jedynie z Intensywnym Kursem też byłabym wstanie całkiem dobrze opanować język, chociaż gramatyka mogłaby być przedstawiona bardziej wyczerpująco. 

15 komentarzy:

 1. Bo liczy się satysfakcja..... ;)
  Bardzo się cieszę, że nauka języków obcych sprawia Ci taka przyjemność i mam oczywiście nadzieję, że uda Ci się ich wszystkich nauczyć. Życzę powodzenia i śledzę dalsze poczynania.
  P.S przy nauce języków jednym z przyjemniejszych "etapów" jest poznawanie kultury i zwyczajów panujących w danym kraju.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie, dlatego Profesor Pedro też pod tym względem jest fajny, bo przedstawia różne ciekawostki - po hiszpańsku i po polsku więc można też dowiedzieć się nowych rzeczy o Hiszpanii, no i muzyka - przyjemne i pożyteczne ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam się - zaznajomienie z kulturą danego kraju rzeczywiście sprawia, że zdobywamy jeszcze większe zaangażowanie do nauki języka. A co do stron internetowych, to także myślę, że najlepiej jest korzystać z kilku źródeł. Tym bardziej, że takie internetowe kursy i książki dla samouków często są niezbyt bogate w słownictwo i objaśnienia gramatyki, więc warto mieć pod ręką dodatkowo coś innego ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Hmm... przyznam, że zaciekawiłaś mnie swoimi narzędziami do nauki, może i ja je wypróbuję, ale na początek muszę przetestować swoje ;)

  Twój post jest przepełniony optymizmem;) Zaraziłaś mnie ;) biorę się za siebie i obym mogła wykazać się znajomością niemieckiego na Erasmusie ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Naprawdę ten Profesor Pedro jest taki intensywny? Z tego co piszesz położono nacisk zarówno na słownictwo, gramatykę, słuchanie jak i pisanie, ale ja mam pewne obawy, że spora część tego kursu może być powtórzeniem Profesora Pedro Słownictwo.

  Z ciekawości weszłam w link, który opisuje szczegóły programu i napisali na stronie Edgarda, że kurs liczy sobie 5000 słów i zwrotów co wydaje mi się trochę mało w porównaniu z Profesorem Pedro Słownictwo, w którym było ich prawie 7000.

  Druga sprawa to gramatyka. Piszesz, że mogłaby być przedstawiona bardziej wyczerpująco co mnie trochę martwi bo mam już jeden program do hiszpańskiego (SuperMemo) i sytuacja jest podobna.

  Cała nadzieja w słuchaniu i pisaniu. Mogłabyś napisać coś więcej o nauce pisania, bo na stronie Edgarda coś słabo to wyszczególnili.

  Dzięki, że poświęciłaś trochę czasu temu kursowi i napisałaś o nim co nieco. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak dla mnie - osoby, która rozpoczyna naukę jest on Intensywny, może z biegiem czasu moje spojrzenie się zmieni, ale dość duży nacisk jest na słownictwo - chociaż tutaj akurat uważam, że to dobrze ;)

  Słownictwa nie przerabiałam, więc tutaj nie pomogę i nie powiem czy się powtarza wiele, czy jest coś innego itp.

  Gramatyka czasami jest przedstawiona, po prostu, ale temat nie jest wyczerpany, czegoś mi brakuje, ja jak się uczę to chcę wiedzieć wszystko albo nic, nie lubię po łebkach i w niektórych zagadnieniach jest po prostu coś wspomniane a czasami wywalone tyle, że nie da się ogarnąć. Teraz jestem na innym komputerze, ale jak wrócę na swój to mogę porobić kilka screenów i Ci wrzucić, żebyś sama mogła ocenić.
  Niektóre zadania są też dla mnie za trudne jeżeli chodzi o gramatykę, bo nie znam wielu słówek i nie rozumiem o co chodzi w zdaniu a mam coś odmienić czy wpisać, więc warto mieć jakąś książkę albo uzupełniać wiedzę internetem ;)

  Jeżeli chodzi o słuchanie to wspomniałam o tych dialogach co się układa w kolejności, są też przy nim zadania, że np. wycięto trzy wypowiedzi i są one czytane [bez napisów] i trzeba wstawić je w odpowiednie miejsce itp. Potem jest całe osobne zadanie na słuchanie co mi się podoba, bo jest nagranie i do tego Prawda Fałsz, łączenie wyrażeń w pary, wpisywanie słówek ze słuchu itp.

  Jeżeli chodzi o pisanie... hmmmm. Nie ma takiej typowej nauki pisania jak każdy sobie wyobraża. Masz np. list, z wytłuszczonymi ważnymi zwrotami np. Droga Pani; Pozdrowienia itp. i potem masz do tego zadanie i musisz wpisywać brakujące części listu. Również mogę zrobić screeny, bo ciężko to opisać, lepiej zobaczyć. Jutro powinnam być na moim pececie to powrzucam screeny w komentarzu, żeby już postu nie zaśmiecać ;D

  Ojjj nie ma za co ;) Naprawdę lubię Edgarda i od zawsze [no dobra, od czasu jak go odkryłam] polecam wydawnictwo komu tylko mogę, więc to dla mnie czysta przyjemność ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Do gramatyki podchodzę podobnie. Nie lubię mieć wątpliwości. Najlepszym jednak sposobem jest chyba zajrzenie do kilku źródeł. Czasami czegoś nie załapie się dobrze w jednej czy drugiej książce, aż nagle wpadnie w ręce trzecia i będzie tam przedstawione w taki sposób, że zaskoczy. :)

  Z pisaniem to i tak widzę, że jest lepiej niż sądziłam. Myślałam, że po prostu są przedstawione różne formy pism, np. list formalny, nieformalny itd. i tyle. Takie uzupełnianie wyrażeniami wydaje się całkiem sensownym rozwiązaniem. Tak naprawdę trudno jest samodzielnie nauczyć się pisać, na podstawie tylko książki. Wydaje mi się, że nic nie dorówna drugiemu człowiekowi, który znając się na tym sprawdzi dany tekst. Na warunki książkowe Edgard wydaje się jednak całkiem nieźle sobie radzić. :)

  Jeśli tylko masz chwilkę by wrzucić te skany, to bardzo chętnie je obejrzę. Dzięki za tak obszerną odpowiedź. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zrobiłam Ci 12 zrzutów z różnych fragmentów programu. Tam gdzie było jakieś słuchanie, gramatyka, pisanie zrobiłam po kilka żebyś zobaczyła jak wygląda ta nauka. Jest np. gramatyka i za tym zadania, więc teraz mam nadzieję rozjaśni Ci się co i jak ;)
  Tutaj masz galerię zdjęć [daj znać jakby coś nie działało ;)] http://imageshack.us/g/710/80151613.jpg/

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzięki wielkie za zrzuty! :) Wszystko działa i otwiera się jak trzeba. Aż nabrałam ochoty żeby się pobawić z tym kursem. :) Nawet tak dla utrwalenia pewnych rzeczy. Tylko przydałoby się więcej czasu. Powoli zbiera mi się lista rzeczy, które chcę zrobić jak już skończę pisać magisterkę. :D
  Wybacz, że dopiero teraz odpisuję, ale przez ostatni weekend miałam urwanie głowy i niezłą gonitwę ze wszystkim.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nic nie szkodzi ;) Znam to, chociaż akurat ten weekend miałam dość luźny ;)
  Ja mam non stop pełne listy rzeczy do zrobienia, ale coś nie mogę wszystkiego ogarnąć, no ale nic. Może w końcu nauczę się lepiej planować czas ;)
  A Tobie życzę powodzenia z magisterką ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Dzięki :) Przyda się. Został mi ostatni rozdział, wstęp i zakończenie. Muszę to oddać jak najszybciej!
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Z Livemocha trochę korzystałem, ale głównie pomagając innym :) I ciekawie napisana recenzja. Będę śledził bloga :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja tam się nie znam na ocenie programów czy dobry, czy zły :)
  Kupiłem 1 rok temu intensywny kurs z francuskiego, do tego książkę z gramatyką i kilka innych książek wydawnictwa edgard jak i innych i zacząłem naukę :)
  I się udało, w rok osiągnąłem porządny poziom B2 :) oczywiście zasuwałem z nauką jak głupek ale się udało :)

  Nie ma idealnych programów do nauki i nigdy takich nie będzie :)
  Moja dewiza jest taka: Nie narzekam na materiały do nauki tylko uczę się z tego co mam :) narzekał będę na starość :D

  OdpowiedzUsuń
 14. Czy na livemocha istnieje duże niebezpieczeństwo że mogę coś zrobić za co będę potem płacić? W sensie zorientuje się kiedy będzie mnie informowało o premium? Żeby nie wyszło jak z polskim pobieraczkiem. Pierwszy tydzień darmo a potem wezwania sądowe za nie zapłacenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, nie masz czym się martwić. Nie podajesz tam swoich danych, więc nie mają gdzie przesłać rachunku :P

   Usuń