20 marca 2012

Kierunek matura

Przez ostatni tydzień skupiłam się na moich umiejętnościach maturalnych z języka angielskiego. W tym celu wykorzystałam Fiszki: Angielski fiszki: KIERUNEK MATURA oraz Angielski Kierunek Matura: Zestawy, zadania, wskazówki – poziom rozszerzony i właśnie o tych dwóch pozycjach chciałabym Wam dzisiaj wspomnieć.

grafika
Tytuł: Angielski fiszki Kierunek Matura

Dotychczas przerobiłam ich połowę, czyli 500 z 1000. Wydaje mi się, że to niezły wynik jak na tydzień. W każdym razie nie są to standardowe fiszki typu: polskie słowo z jednej strony a angielskie z drugiej, w tym przypadku mamy konkretne zdanie i trzy możliwości do wyboru. Jest to na pewno jakieś urozmaicenie od normalnych fiszek i nie dość, że ćwiczymy słownictwo i rozumienie zdań to jeszcze gramatykę.

Jeżeli chodzi o poziom to wydaje mi się on średni. Chociaż ciężko mi się wypowiedzieć, bo przygotowuję się typowo pod rozszerzenie, więc część pytań wydawała mi się banalna. Myślę, że poziom podstawowy– czy osoby które chcą przetestować swoją znajomość gramatyki [bo nie uważam, że ta pozycja jest jedynie dla maturzystów] będą na pewno zadowolone i dowiedzą się nad czym jeszcze muszą popracować. Fiszki prezentują 55 różnych zagadnień tematycznych, więc na pewno nas nie znudzą jednostajnością.


To co wydaje mi się w nich bardzo atrakcyjne zarówno dla poziomu podstawowego jak i rozszerzonego to podane synonimy słów. Wielu z nich nie znałam, co mnie naprawdę zaskoczyło. Na razie chcę przerobić wszystkie te zagadnienia i sprawdzić nad czym muszę jeszcze popracować a potem skupię się już tylko na synonimach. Część z nich już teraz staram się zapamiętać, ale wiadomo że bez powtórek to część i tak gdzieś się ulotni ;)


grafika
Tytuł: Angielski Kierunek Matura: Zestawy, zadania, wskazówki – poziom rozszerzony (jest dostępna również
Fragment książki tutaj

Przy tej pozycji nawet nie wiem od czego zacząć tyle mam do powiedzenia. Początkowo książka w ogóle mnie nie zachwyciła jednak dałam jej szansę no i muszę przyznać, że przyjemnie mi się z nią pracowało. Najpierw – już poza samym wprowadzeniem i omówieniem egzaminu – mamy test wprowadzający. Możemy sprawdzić się więc na każdej płaszczyźnie egzaminu maturalnego [od razu zaznaczam, że i ta pozycja nie jest tylko i wyłącznie dla maturzystów].


Następnie przechodzimy już do konkretnych umiejętności. Na pierwszy rzut egzamin pisemny na który składają się: stosowanie struktur leksykalno-gramatycznych, wypowiedź pisemna, rozumienie ze słuchu oraz rozumienie tekstu czytanego. W stosowaniu struktur leksykalno-gramatycznych zaskoczyło mnie to, że wydawnictwo skupiło się również na zadaniach które są wymagane na maturze, ale jeszcze nigdy nie występowały i podręczniki troszkę o nich zapominają.  Słowotwórstwo czy transformacje ćwiczyłam już miliony razy, ale np. tłumaczenie góra pięć więc była to miła odskocznia od dobrze znanych mi zadań. Oczywiście robię je wszystkie, bo ta część matury jest moją najsłabszą stroną i na niej najbardziej się skupiam.

Jeżeli chodzi o wypowiedź pisemną to wydawnictwo serwuje nam przykłady wszystkich czterech typów wypowiedzi obowiązujących na maturze a następnie mamy 50 różnych tematów, na które możemy napisać naszą pracę. Jedynym minusem jest to, że nie ma żadnego klucza do tego – bo i ciężko byłoby takowy stworzyć, więc nie jesteśmy pewni czy wszystko napisaliśmy dobrze. Ale od czego są nasi nauczyciele czy Internet – zawsze znajdzie się ktoś kto nam to sprawdzi.

Rozumienie ze słuchu ciężko mi ocenić, bo kiedyś miałam z nim wiele problemów a teraz robię błędy tylko sporadycznie. Bardzo pomogło mi rozmawianie z obcokrajowcami przez Internet i kiedy słyszy się akcenty zaczynając od USA, przez Kanadę, Brazylię, Anglię, Francję, Rosję aż po Australię i wiele innych to ciężko znaleźć jakikolwiek akcent czy tempo mówienia trudne do zrozumienia. Myślę jednak, że są to zadania odpowiednia na rozszerzenie, chociaż niektóre podpunkty wydawały mi się zbyt proste – ale naprawdę ciężko mi to obiektywnie ocenić. O czytaniu ze zrozumieniem nie będę robiła osobnego akapitu, po prostu wspomnę, że też jest bardzo zróżnicowane i na poziomie oczekiwanym na maturze, więc nie mam żadnych zastrzeżeń.

Ostatnią częścią jest egzamin ustny. Znajdziemy tam przydatne zwroty do każdej z części ustnej matury, gotowe scenariusze a także ilustracje i pytania do nich a także rozmowę na podstawie materiału stymulującego. Jakby tego było mało to na koniec mamy jeszcze 3 testy maturalne do zrobienia no i oczywiście klucz z odpowiedziami. A właśnie, to co mi się podoba w kluczu to nie tylko suche podanie odpowiedzi, ale też wytłumaczenie dlaczego akurat taka odpowiedź jest tą dobrą – nie miałam jeszcze do czynienia z tego typu kluczem odpowiedzi.

Podsumowując moje jakże długie wywody [dotarł ktoś do końca?] posiadając przedstawiony wyżej zestaw, jesteśmy pewni, że ćwiczymy wszystkie umiejętności wymagane do matury i nic nam nie będzie straszne. Oprócz fiszek udało mi się również w ten tydzień przerobić 1/3 książki i mam zamiar walczyć dalej, więc matura rozszerzona nie jest mi już tak straszna, a w maja – jak już przerobię wszystko – to myślę, że napisanie rozszerzenie to będzie już tylko formalność ;)

Materiały od wydawnictwa Edgard - dziękuję bardzo ;)14 komentarzy:

 1. 500 słówek! Wow! :) A te fiszki to naprawdę ciekawe, nie są takie jak inne. Pozdrawiam! ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No udało się 500, aż sama się zdziwiłam, ale idzie to naprawdę szybko ;)

   Usuń
 2. Ej, ej, ej - ja w tym roku poprawiam mature ;P I chyba bym była zainteresowana tą książką :p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę warto - w każdym razie ja jestem bardzo zadowolona ;) Muszę przyznać, że wreszcie mam wszystko w jednym miejscu, pogrupowane, na odpowiednim poziomie z kluczem odpowiedzi, który tłumaczy dlaczego tak a nie inaczej - dzięki temu nauczyłam się rzeczy, których wcześniej nie ogarniałam ;)

   Usuń
 3. Bardzo ciekawy i przydatny post. Ja w najbliższym czasie mam zamiar nabyć zwykłe fiszki (z phrasalami), gdyż do matury mi jeszcze daleko, ale innym jak najbardziej może się przydać ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te fiszki z phrasalami też są bardzo fajne. Również je mam i jestem zadowolona chociaż zbyt wielu dotychczas nie przerobiłam ;) Pisałam zresztą o nich już na blogu ;)

   Usuń
 4. Jak sobie przypomnę to aż dziw bierze, że poza podręcznikiem i małym pudełeczkiem fiszek na dzień przed maturą nie korzystałam tak naprawdę z niczego innego w celu lepszego przygotowania się do matury :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I jak Ci poszło i jaki poziom?
   Ja do matury przygotowuję się w sumie od hmmmm... 3 gimnazjum :P Ale tylko z angielskiego ;D

   Usuń
  2. Z racji faktu, ze chodziłam do klasy biol-chem i moim celem była matura rozszerzona z biologii i chemii, angielski potraktowałam strasznie "olewatorsko" i zdawałam tylko podstawę, co było dużym błędem. Zdałam ją całkiem ok 96% z pisemnego i 100% z ustnego. Myślałam nad rozszerzeniem, ale stwierdziłam, ze wolę się skupić na WAŻNIEJSZYCH przedmiotach. O ironio, gdybym wtedy wiedziała, że później będę miała mojego kierunku studiów po dziurki w nosie i zamarzy mi się filologia...
   Jednak matura rozszerzona z języka otwiera drzwi na wiele kierunków, więc świetnie, że ją zdajesz i się tak sumiennie przygotowujesz. Na nic mi teraz moja biologia czy chemia ;)

   Usuń
  3. No ja wybieram się na turystykę, więc nie dość że łatwiej będzie się dostać to w sumie zawsze chciałam zdawać rozszerzenie. To mój jedyny przedmiot na rozszerzeniu, więc "why not"? :)

   Usuń
 5. choć matura już tyle lat za mną, że totalnie o niej zapomniałam to żałuję, że nie znałam wtedy Edgarda, bo z tego co widzę to mają genialne pozycje. Fiszki miałam okazję przeglądać - co prawda nie te maturalne, a zwykłe - i rzeczywiście się postarali.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No fiszki wyszły im naprawdę bardzo fajne, nie zaprzeczę ;) A i całe wydawnictwo bardzo lubię ;)

   Usuń
 6. Fiszki - dobra sprawa :)Nie korzystałem z nich zbyt często, ale gdy już to robiłem wyniki były zadowalające.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie chyba najbardziej sprawdzają się fiszki. Zarówno te robione przeze mnie jak i te gotowe ;) Nie lubię się uczyc słówek na sucho, z listy, a tutaj mam przykładowe użycie i tłumaczenia, więc super ;)

   Usuń