21 października 2012

LITERATURA: Wszystko przed nami, Agnieszka Bednarska

grafika
Tytuł: Wszystko przed nami
Autor: Agnieszka Bednarska
Wydawca: Replika
Ilość stron: 232
Książka dostępna również w księgarni internetowej Gandalf

Czy po rozstaniach i powrotach bohaterowie będą potrafili zbudować coś nowego? Na ile piękne marzenia może zweryfikować rzeczywistość? Czy miłość może być na tyle silna, by pokonać problemy?


Agatę, Różę, Mirkę i Ewę połączyła zarówno przyjaźń jak i wspólne doświadczenie. Ich mężowie wyjechali za granicę w poszukiwaniu pracy, lepszych perspektyw no i oczywiście większych pieniędzy. Niestety, ale emigracja zostawiła duże ślady w ich związkach. Agata postanawia więc ratować swoje małżeństwo i odcina się od kochanka, mimo że związek z mężem nie jest już taki jak wcześniej. Życie Róży i Leszka zmienia się diametralnie. Nowe obowiązki, totalne zaskoczenia no i walka z ojcem, który nie akceptuje ich decyzji. Mirka zaginęła. Nikt nie wie gdzie jest i co się z nią dzieje. Jej partner Maciej jest załamany i pewnego dnia będzie musiał podjąć bardzo trudną decyzję. Ewa i Sebastian również próbują ratować swoje małżeństwo, ale tracą na to nadzieję.


Głównym tematem tej powieści jest życie w związku. Życie nie zawsze wygląda tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Nie zawsze wygląda tak, jak to sobie zaplanowaliśmy. Często po prostu wszystko wali nam się na głowę i mimo szczerych chęci nie potrafimy tego naprawić. W takim właśnie momencie poznajemy bohaterów. Wiele osób w naszym kraju decydowało i nadal decyduje się na emigrację, często nie myśląc o jej skutkach. Życie na odległość nie jest tak proste jak się wydaje i uczucia często wygasają bądź przybierają inną formę. Bohaterowie, których wykreowała Agnieszka Bednarska prawdopodobnie nie pomyśleli o negatywnych stronach emigracji, ale i ich dopadły problemy z nią związane. 


"Wszystko przed nami" to nie tylko zwykła historia czterech par. To książka z przesłaniem, którą naprawdę warto przeczytać, szczególnie że czyta się ją niesamowicie szybko i przyjemnie. Prosty, zrozumiały język sprawia, że ma się wrażenie, iż to wszystko dzieje się naprawdę. Historia nie została nadmuchana a przedstawiona z punktu widzenia każdego z nas, bo w końcu życie każdego może przybrać akurat taki obrót. Polecam ją każdemu, zarówno osobom zainteresowanym życiem po emigracji, osobom które chcą spędzić miło czas przy niezobowiązującej lekturze jak i osobom, które nadal mają wątpliwości co do twórczości polskich autorów. Ja między innymi dzięki tej lekturze jestem do nich coraz bardziej przekonana.


Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję wortalowi webook.pl, na którym również ukazała się moja recenzja:

8 komentarzy:

 1. Uwielbiam takie książki. Sama nie wiem za co . Za wszystko chyba.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Kurcze, taka trochę moda na sukces ;D

  OdpowiedzUsuń
 3. No właśnie ja mam wątpliwości co do twórczości polskich pisarzy, więc może ta książka zmieniłaby moje nastawienie? Sama nie wiem ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Hanna-ja do pewnego momentu wręcz nie znosiłam naszych rodzimych autorów. Irytowało mnie wręcz wszystko. A teraz... Chyba się zaczerwienię,ale powiem,że jest już kilka pozycji,które zawładnęło moim serduchem :) ( nie licząc "Quo vadis" Henia Sienkiewicza :P )

  Co do "Wszystko przed nami"- jestem pewna,że przeczytam,trzeba tylko na nią trafić ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi bardzo dobrze(chociaż w księgarni nie zwróciłabym na tę książkę uwagi, ze względu na nieciekawą okładkę) i będę miała na uwadze tę pozycję :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi ciekawie. Może to nie jest bardzo optymistyczna książka (a takie ostatnio wolę czytać), ale mimo wszystko wygląda to na dobrą lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Może być ciekawie, więc kiedy będę miała czas sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń