24 listopada 2012

Gorączka 1, Dee Shulman

grafika
Tytuł: Gorączka 1
Autor: Dee Shulman
Wydawca: Egmont
Ilość stron: 430 
RECENZJA PRZEDPREMIEROWA - 28.11


Ona i on, odlegli w czasie, bliscy duchem,
uratować świat mogą tylko razem. 


Ewa, zbuntowana, niepokorna dziewczyna. Dwa razy została wydalona ze szkoły. Jej przyszłość wisi na włosku i zaczyna to sobie właśnie uświadamiać. Nie czuje się jednak dobrze wśród rówieśników. Ucieka w świat komputerów i włamuje się w różne miejsca. To daje jej poczucie kontroli. Postanawia sama zadbać o swoją przyszłość i startuje do szkoły St. Magdalene's.  Jest to placówka dla geniuszy. Trzeba zdać szereg testów i przejść rozmowę kwalifikacyjną, by się do niej dostać. Ewie się to udaje i otrzymuje również stypendium. Po jednych z zajęć w laboratorium, zostaje sama z głową pełną pytań i niepewności a także fiolkami pełnymi nieznanych wirusów. W ciągu jednej chwili nieuwagi Ewa zostaje zaatakowana przez nieznany jej wirus, który doprowadza do jej śmierci. Na szczęście po kilku minutach wraca do życia, ale nikt nie wie co jej się stało. Ewa zdana jest na własne poszukiwania...

Sethos Leontis, Seth, nieustraszony i niepokonany gladiator, żyjący w II wieku naszej ery. W czasie jego ostatniej walki zostaje dotkliwie zraniony. Jego uwagę odwróciła przepiękna Liwia, w której zakochał się od pierwszego wejrzenia. Rana okazuje się bardzo trudna do uleczenia. Kiedy Seth dochodzi do zdrowia, Liwia zostaje wydana za mąż. Niestety ani Seth ani Liwia nie mogą się z tym pogodzić i potajemnie się spotykają. W niedługim czasie Seth budzi się obok swojego przyjaciela. Nie są już w tym samym miejscu, ich rany cielesne się zagoiły i okazują się nieśmiertelni. Od tej pory głowę Setha zaprzątają poszukiwania Liwii a później odkrycie którego dokonał.

Ścieżki Setha i Ewy w pewnym momencie się przecinają. Mimo, że jeszcze tego nie wiedzą, poszukują odpowiedzi na te same pytania. Są sobie zarówno niesamowicie bliscy jak i niesamowicie odlegli. Łączy ich niezrozumiała dla Ewy więź i z biegiem czasu Seth staje się wszystkim, czego dziewczyna pragnie, mimo że usilnie stara się do tego nie doprowadzić.


Miłość, przyjaźń, pożądanie, zazdrość, zdrada, romans, chęć zyskania wiedzy, to wszystko i jeszcze więcej możemy znaleźć w Gorączce. Niesamowita książka, która nie tylko przedstawia trudne życie nastolatki, podróż w czasie, związki między ludźmi, ale też różne dziedziny nauki. Często nie skupiamy swojej uwagi na mikrobiologii, chemii, fizyce, historii i przeróżnych dziedzinach, które często już samymi nazwami przerażają a jednak nam towarzyszą każdego dnia i odgrywają wielką rolę. W tej książce znajdziemy namiastkę ich wszystkich, ale nie... nie bójcie się! Nie będzie trudnych, niezrozumiałych definicji i wykładów z czegoś, co Was nie interesuje! Po prostu książka zawiera w sobie wiele ciekawych zagadnień, których zazwyczaj nie znajdziemy w tego typu pozycjach, w których możemy przeczytać jedynie o miłości dziewczyny i chłopaka, ich problemach w byciu razem i o niczym poza tym.

Minusy oczywiście też są. Brakowało mi skupienia się na wirusie, nad którym pracuje Ewa. Nie wiadomo skąd się wziął, jak powstał skoro działał już setki lat wstecz i dlaczego działa tak a nie inaczej. Brakowało mi też wyjaśnienia podróży w czasie. Jak ona działa, czy są jakieś konsekwencje itd. oraz relacji Liwia-Ewa. Jakim cudem dziewczyny są do siebie tak podobne i Ewa zachowała wspomnienia Liwii. Minusem było również tempo akcji. Po jakimś czasie miałam dość początku książki, za bardzo się ciągnął, a kiedy zaczęła się właściwa akcja, nie wiem kiedy, książka się skończyła. Mam takie wrażenie, że wszystko wydarzyło się za szybko w stosunku do początku książki i wprowadzenia w życie bohaterów.

Na szczęście szykuje się kontynuacja, więc liczę, że dowiemy się więcej, że tajemnice zostaną przed nami odkryte, że autorka skupi się na fragmentach, które powinny być szerzej opowiedziane i wyjaśnione! Na pewno sięgnę po drugi tom, bo książka zakończyła się w taki sposób, że wydarzyć może się tak naprawdę wszystko!


Za możliwość zapoznania się z historią Ewy i Setha, dziękuję bardzo Wydawnictwu Egmont

16 komentarzy:

 1. Książka już jest w drodze do mnie i już za kilka dni będzie MOJA! Nie mogę się doczekać ^^

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda spowolnionej akcji na początku...

  OdpowiedzUsuń
 3. Mimo, niezbyt pozytywnych recenzji. jakie kilkokrotnie czytałam, nic ani nikt mnie nie przekona, a "Gorączkę" po prostu muszę przeczytać!
  Pozdrawiam :3

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajna recenzja Ci wyszła ;D
  Mam nadzieje, że kiedyś będzie mi dane ją przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem przeciekawa tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. wątek gorączki ? ;) hmm, wreszcie nie wampiry ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie zachwyca mnie ta historia. Tak po prostu...wolę poczytać coś innego;)

  OdpowiedzUsuń
 8. mi osobiście książka przypadła do gustu. teraz zostało czekanie na dalszy ciąg :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Na pewno tez wkrotce przeczytam te ksiazke. Mysle, ze warto :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Haha, przed chwilą czytałam tego recenzję... ;) No nic, przeczytałabym, gdyby wpadła w moje ręce.

  OdpowiedzUsuń
 11. Wszyscy ją polecacie, sama chcę ją przeczytać i pewnie to kiedyś zrobię bo mnie ciekawi twórczość tj autorki ^^

  OdpowiedzUsuń
 12. Hmm... brzmi ciekawie i intrygująco. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. "Gorączka" jest na mojej liście MUST HAVE; miło byłoby znaleźć ją pod choinką ^^
  pozdrawiam! :D

  OdpowiedzUsuń
 14. Zapowiada się interesująco! Chyba się skuszę.
  Świetna recenzja:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 15. Wydaje się interesująca :)

  OdpowiedzUsuń