11 listopada 2012

LITERATURA: Skuteczne CV i list motywacyjny

Na wstępie, bardzo chciałabym Was przeprosić za moją nieobecność na blogu. Za brak odpowiedzi na Wasze komentarze i brak komentarzy pod postami na Waszych blogach. Ostatni tydzień miałam kompletnie zalatany a w czwartek dopadła mnie jeszcze choroba. Pierwszy raz od kilku lat miałam temperaturę i czułam się naprawdę fatalnie. Na szczęście zaniemogłam tak naprawdę na jeden dzień, w piątek już było troszkę lepiej, chociaż wszystko poszło w drugą stronę i byłam osłabiona. Dzisiaj czuję się już prawie dobrze ;)

W każdym razie, bez zbędnych wstępów, które pewnie i tak Was nie interesują, przejdę do pozycji, którą chciałabym Wam dzisiaj przedstawić. Mianowicie, "Skuteczne CV i list motywacyjny". Pozycja o której wspominałam w poprzednim poście, a którą skończyłam czytać wczoraj. 

Jest to kolejny poradnik, który serwuje nam wydawnictwo Samo Sedno. Tym razem jednak dotyczy on rozwoju zawodowego. Na początku wakacji stałam przed bardzo trudnym zadaniem - stworzenia CV. Co prawda okazało się, że jednak nigdzie papierów nie składałam i zrezygnowałam z pracy na rzecz języków i paru innych rzeczy, ale w jakieś tam fazie budowania CV pozostałam. Miałam z tym ogromne problemy. Jako osoba, bez praktycznie żadnego doświadczenia, nie miałam pojęcia o czym napisać, a co lepiej opuścić. Dziewczynie po liceum, która pracowała przez tydzień jako pomoc przedświąteczna, naprawdę trudno stworzyć obraz siebie. Obraz na tyle interesujący i wiarygodny, by skłonił osobę, która to CV przegląda, do zatrudnienia.

Z tego właśnie powodu bardzo chętnie sięgnęłam po ten poradnik, ponieważ myślę o pracowaniu podczas drugiego semestru studiów. Zależy to co prawda od mojego planu zajęć i kilku innych czynników, ale jeżeli będzie taka możliwość, to bardzo chciałabym zdobywać doświadczenie i budować moją karierę zawodową już teraz. A żeby dążyć w tym kierunku, będę musiała ukończyć budowanie moich dokumentów.

Książka podzielona jest na kilka rozdziałów, które przedstawiają: dokumenty aplikacyjne i ich funkcje, CV, list motywacyjny, przygotowanie do pisania, podstawowe elementy dokumentów, błędy których należy unikać, ostatnie szlify oraz aplikacje okiem pracodawców. Dodatkowo, autorka książki, załączyła w niej: wzory dokumentów aplikacyjnych, czasownik i przymiotniki przydatne przy pisaniu dokumentów aplikacyjnych, przykłady aktywności pozazawodowej, przykładowy formularz aplikacyjny.

W tego rodzaju poradnikach, często zdarza się, że rzeczy w nich przedstawione to coś, co już znamy, ale po prostu o tym nie pamiętamy, bądź odsuwamy od siebie. Tutaj, znalazłam całą masę użytecznych wskazówek, które sprawiły, że o wiele łatwiej będzie mi usiąść i zbudować to moje pierwsze CV. Już podczas czytania książki budował mi się w głowie plan i krok po kroku, wszystko układało się w jedną całość. 

Dużym plusem tej publikacji są również wypowiedzi pracodawców. Przedstawiają ich spojrzenie na dokumenty aplikacyjne, mówią na co zwracają uwagę, a co jest zbędne. Są to osoby z różnych branż, więc można zrobić sobie małe porównanie i sprawdzić, dla kogo, co okazuje się ważne.

Muszę przyznać, że "Skuteczne CV i list motywacyjny" to kolejna wartościowa pozycja od Samo Sedno i bardzo się cieszę, że znalazła miejsce na moich półkach. Nie raz i nie dwa będę do niej wracać - szczególnie przy szlifowaniu moich dokumentów ;) Myślę, że przyda się każdemu, kto ubiega się, bądź ma zamiar ubiegać się o pracę. No i moim zdaniem jak najbardziej jest to pozycja warta swojej ceny, która jest naprawdę bardzo przystępna!


9 komentarzy:

 1. Kolejna książka z tego wydawnictwa, którą mam nadzieję kiedyś przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na razie (na szczęście) pozycja nie jest mi jeszcze potrzebna, ale kiedyś na pewno po nią sięgnę.
  Życzę zdrowia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. CV zawsze powinno być "dobre", ale co najważniejsze prawdziwe.
  Cechy lub umiejętności, które sobie przypiszemy często już na wstępie zostają "odkryte" co przysparza nam problemów już na samym początku ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Za kilka lat z przyje,mością sięgnęłabym po tę pozycję ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. CV tak naprawdę wychodzi w praniu :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dopiero kiedy zaczynamy szukać pracy, zauważamy ile czasu trzeba poświęcić przygotowaniu różnych CV pod konkretne oferty pracy. Myślę, że warto ułatwić sobie życie i zainwestować w taką książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Time-honored citrus blenders short lived solution on behalf of citrus fruit fresh fruit exactly like grapefruit,
  citrus, lemons and simply oatmeal. These kind of appliances can
  vary greatly to look at, nevertheless just need one particular particular performance --
  as a way to eliminate seo on fresh fruits or alternatively fresh vegetables.

  The suzuki scooter machine is called a masticating juicer.
  A low carbo healthy morning shake dishes is something such
  as this: A half dozen substantial stiff shoulder manipulation berries 1 weed the atkins
  diet extra tall necessary protein organic 8-10 oz get
  Sweetheart which will taste as well sweeten To provide
  Stevia that will enhance some rattles by simply cooking your organization continue with the creating your own sweetening for the
  products you add, are going to be more fortunate.


  Feel free to visit my weblog kitchenaid small stand mixer

  OdpowiedzUsuń
 8. They've been loaded a couple of larger. Against each other has you'll find make sure you could.
  Positioned the zucchini gravy and enable to
  stay much less than Half an hour. Silver plate clay courts just is not shard, you don't need to poop that.

  Have a look at my blog post ... bravetti toaster oven ep277

  OdpowiedzUsuń
 9. You'll be using three fingers, your first, second and third fingers to form the E Major Chord. 5, the Windows Marketplace is preloaded onto the phone allowing the ability to download apps from the phone itself without having to log onto a computer to download them. Jon and Richie Sambora were inducted into the Songwriters Hall of Fame in 2009.

  Here is my site - Free Download Top 20 Music

  OdpowiedzUsuń