25 września 2012

LITERATURA: Egipt. Oazy w cieniu piramid, Szymon Zdziebłowski (przewodnik)

Autor: Szymon Zdziebłowski
Wydawca: Bezdroża
Ilość stron: 400
Książka dostępna w księgarni internetowej Gandalf
W czwartek moi rodzice wylatują na urlop do Egiptu. Będą opalać się, pływać, zwiedzać, robić zdjęcia, wypoczywać i poznawać kulturę kraju, który dla wielu jest nadal bardzo odległą destynacją, mimo że mieszkamy w erze samolotów i wielu połączeń lotniczych. Egipt zawsze mnie fascynował, uwielbiałam lekcje historii na temat starożytności, faraonów, piramid i wszystkiego co z tym krajem związane. Stwierdziłam, że skoro moi rodzice się tam wybierają, to warto co nieco się dowiedzieć i odświeżyć wiedzę. Z pomocą przyszedł mi przewodnik, o którym dzisiaj napiszę.

Źródło: http://kamil.fotolog.pl/1481933,komentarze.html

Wyjeżdżając do kraju "wymagana" wiedza zależna jest od tego, czego oczekujemy po wyjeździe i co mamy zamiar robić. Jednym wystarczy to, ile gwiazdek ma hotel i czy alkohol jest darmowy, innym jak daleko jest na imprezę w mieście a jeszcze inni chcą rzeczywiście coś wynieść z podróży i poznać nową kulturę. Ten przewodnik myślę, że idealnie nada się dla tej ostatniej grupy. Co prawda do takiej wyprawy możnaby się przygotowywać bez końca, ale myślę, że cała podstawowa wiedza, jaką powinniśmy mieć jest zawarta w tym niewielkim przewodniku. 

Podzielony on został na cztery rozdziały. Pierwszy to trasy, m.in.: Kair w trzy dni i Szlakiem pustyni. Drugi to informacje praktyczne: słowniki i rozmówki, pieniądze, ubezpieczenie, podróż samolotem, noclegi, obyczaje, zagrożenia i wiele innych. Trzecia część to informacje krajoznawcze czyli klimat, przyroda, historia (od ok. 3100-1686 r. p.n.e. do dnia obecnego), polityka, język, literatura, muzyka i taniec i inne oraz czwarta część czyli zwiedzanie Egiptu: Kair, Dolina Nilu, Wybrzeże Morza Śródziemnego, Półwysep Synaj oraz Oazy Pustyni Zachodniej. Na samym końcu znajdziemy słownik trudniejszych terminów i minisłowniczek polsko-arabski. Na skrzydełkach znajduje się mapa Egiptu oraz niezbędnik turysty.

Źródło: http://beautifulplacestovisit.com/ruins/giza-pyramids-egypt/

Ciężko mi tak naprawdę ocenić ten przewodnik, ponieważ nie mam żadnego porównania. Myślę jednak, że dla osób, które nastawiają się zarówno na zwiedzanie, odpoczynek jak i poznanie podstawowych informacji o Egipcie jeszcze przed wyjazdem będzie świetny. Dowiedziałam się z niego wielu ciekawych rzeczy i myślę, że przy ewentualnych kolejnych wyjazdach (i nie tylko), będę po niego jeszcze sięgać, by zaczerpnąć informacji. 


Za możliwość zapoznania się z przewdonikiem serdecznie dziękuję wydawnictwu Bezdroża:

6 komentarzy:

 1. Taki przewodnik z pewnością dostarczy wielu informacji niezbędnych przy tego typu wyjeździe. Ale ocenić go w pełni można chyba tylko wykorzystując go w praktyce. Czego Ci życzę;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No mam nadzieję, że będzie mi dane to zrobić ;)

   Usuń
 2. Jako domatorka w podróż do Egiptu się nie wybieram, ale chciałabym kiedyś zobaczyć cuda starożytnego świata, Brat był i się zachwycał... mi wystarczą przewodniki. Mogę poczytać, pooglądać, bez ruszania się z bezpiecznego domu :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi na razie przewodniki wystarczają, ale nie wiem na jak długo! Ciągnie mnie w świat niesamowicie ;)

   Usuń
 3. Do Egiptu sie raczej nie wybieram :) Wiec mi sie nie przyda taki przewodnik :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są dostępne również inne przewodniki po innych krajach ;)

   Usuń