25 czerwca 2013

LITERATURA: Bogowie muszą być szaleni, Aneta Jadowska

grafika
Tytuł: Bogowie muszą być szaleni
Autor: Aneta Jadowska
Wydawca: Fabryka Słów
Ilość stron: 464


Widok musiał mu sprawiać przyjemność. Uśmiechał się i nabierał przesycone zapachem krwi hausty powietrza jak kuracjusz w Ciechocinku.


Pamiętacie Dorę Wilk? Niepokorną wiedźmę, która dzieli swoje życie i obowiązki między Toruniem i Thornem? Tak, tak... to właśnie nasza ulubiona bohaterka z "Złodzieja dusz", która już po raz drugi (a niebawem i trzeci!) zaszczyca nas swoją obecnością. Książka już od marca zalegała na mojej półce nieprzeczytana, jednak zmotywowała mnie nadchodząca premiera trzeciego tomu noszącego tytuł "Zwycięzca bierze wszystko" i po lekturze nie mogę zrozumieć, co do licha robiłam do tej pory takiego, że tak długo zwlekałam z tym tytułem? Naprawdę tak ciężko było wcześniej zdjąć go z półki i zacząć czytać?

Dora na stałe przeniosła się do Thornu. Dzieli swoje przytulne mieszkanko z dwoma przystojniakami prosto z nieba i piekła. Tak, tak, to nie żarty: diabeł i anioł do usług: piekielnie przystojny Miron i niebiański Joshua - jej prywatny anioł stróż. Potrafi się dziewczyna ustawić, co nie? Mieszkają razem, spędzają czas razem a nawet sypiają razem. Są przyjaciółmi, którzy nie mają przed sobą tajemnic. Żeby uratować sobie nawzajem tyłek, zrobiliby wszystko. Niestety życie nie zawsze jest sielanką. Dora ma skłonności do pakowania się w kłopoty, więc i tym razem musi trochę namieszać. Mag to był pikuś. Teraz zadrze ze wszystkimi: wilkołakami, wampirami, bogami, duchami. lecz dla niektórych stanie się sojusznikiem a także mediatorem. Kto zna Dorę i jej niewyparzony język wie, że trudne zadanie przed nią. Jak więc sobie poradzi? Sami musicie się tego przekonać ;)

Aneta Jadowska po raz kolejny zabiera nas w barwny świat Urban Fantasy, którego nie powstydziłby się żaden pisarz. Świat, w którym wampiry, wilkołaki, elfy, wróżki, wiedźmy, diabły, aniołowie i wszelkie nadnaturalne stworzenia żyją jedno obok drugiego. Nie zabraknie nieporozumień, mediacji, zagrożenia, ale też walki o przetrwanie. Trójprzymierze nie jest już bezpieczne i to od naszej drogiej wiedźmy będzie zależało, czy magiczna społeczność przetrwa, czy poleje się krew niewinnych. Wszystko jest w rękach Dory, ale ona sama nie uporządkowała jeszcze swojego życia po śmierci maga a w dodatku w międzyczasie wszystko się jeszcze bardziej komplikuje.

Po wszystkich przeczytanych wcześniej recenzjach troszkę bałam się czytać ten tom. Opinie były podzielone i mimo, że w głównej mierze pozytywne, przerażały mnie opinie, że ten tom jest słabszy niż jego poprzednik. Na szczęście nie zawiodłam się na serii i muszę przyznać, że bardzo mi się podobało. Co prawda brakowało mi troszkę, przynajmniej na początku, zawziętości Dory i jej ostrego charakterku, ale nie zniknął on tak do końca. Dużym zarzutem stawianym przez wielu czytelników był nadmiar treści na temat trójkąta Dory, Mirona i Joshui. Mi to absolutnie nie przeszkadzało, ponieważ czytało się o tym naprawdę przyjemnie. Boję się tylko jak ich relacja będzie wyglądała w kolejnym tomie i mam nadzieję, że Dora nie zmieni się w ciepłe kluchy. 

Muszę więc stwierdzić, że tom "Bogowie muszą być szaleni" podobał mi się tak samo jak "Złodziej dusz". Tak, chciałabym żeby Dora była taka sama jak w tomie pierwszym, ale z drugiej strony nie przeszła tak wielkiej transformacji, żeby nie pozostała nadal fantastyczną Dorą ;) Nie brakuje też tutaj zabawnych stwierdzeń, do których przyzwyczaiła nas Aneta Jadowska w poprzednim tomie. Książkę czyta się niesamowicie szybko i bardzo przyjemnie, więc jeżeli spodobał się Wam pierwszy tom, myślę że i ten przypadnie Wam do gustu. W każdym razie ja jestem zadowolona i już powoli wyciągam łapki w kierunku "Zwycięzca bierze wszystko".

6 komentarzy:

 1. Może sięgnę, zobaczę, zainteresowała mnie ta pozycja.

  in-corner-with-book.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. To chyba nie dla mnie, okładka jest trochę dziwna...

  OdpowiedzUsuń
 3. Momentami przesłodzona i przesadzona, ale dało się przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi ciekawie, jak mi wpadnie w łapki, to może się skuszę, ale jakoś namiętnie szukać nie będę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna seria! Jedna z moich najukochańszych! Dzisiaj dostałam trzeci tom i aż mi się chce rzucić inne rozpoczęte tytuły, żeby pobyć trochę z Dorą :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie długo mam zamiar zabrać się za "Złodzieja dusz". Jestem ciekawa czy i mi ta seria przypadnie do gustu ;)

  OdpowiedzUsuń