11 maja 2013

LITERATURA: Odmieniec, Philippa Gregory

grafika
Tytuł: Odmieniec
Autor: Philippa Gregory
Wydawca: Egmont
Ilość stron: 288

Philippa Gregory jest znana przede wszystkim dzięki swoim powieściom historycznym. Osobom, które ją czytują nie trzeba przedstawiać tytułów takich jak "Kochanice króla", "Władczyni rzek" czy "Wieczna księżniczka". Ja niestety nie miałam dotychczas okazji sięgnąć po żaden tytuł spod pióra autorki, głównie z tego względu, że nie do końca interesują mnie powieści historyczne a nie chciałam odkładać z tego powodu jej książek na półkę, bo myślę, że na to nie zasługują. Pierwszy tom Zakonu Ciemności sama nie wiem dlaczego bardzo mnie do siebie przekonał i jak tylko wyszedł jako zapowiedź, zapragnęłam go przeczytać.


Autorka opowiada nam przede wszystkim historię Luci. Nastolatka, który bardzo wcześnie wstąpił do zakonu, jednak po jakimś czasie został z niego wyrzucony. Luca ma bowiem pewien talent. Postrzega świat inaczej niż każdy inny człowiek i dostrzega szczegóły tak, gdzie inni ich nie widzą. Bardzo lubi liczby, przez które właśnie musiał pożegnać się z zakonem. Pewnego dnia przychodzą po niego ludzie w kapturach i prowadzą do duchowego przywódcy zakonu, który mianuje go inkwizytorem. Luca wyrusza na poszukiwanie strachu i grzechu. Świat chrześcijaństwa stoi na rozstaju i już wkrótce może nastąpić dla niego koniec świata. I tutaj zaczyna się zadanie Luci, by ten koniec świata powstrzymać.

Równorzędną postacią okazuje się też być Izolda. Dziewczyna w wieku siedemnastu lat traci ojca i zostaje postawiona przed wyborem: albo poślubi mężczyznę wybranego przez ojca, albo pójdzie do zakonu i zostanie jego ksienią. Dziewczyna wybiera zakon i razem ze swoją przyjaciółką przenosi się za jego mury. Niestety za murami zakonu dzieją się dziwne rzeczy, których przyczyny wszyscy doszukują się w nowej ksieni. Zmuszona jest wezwać inkwizytora, by ten rozwiązał zagadkę stygmatów, lunatykowania i wizji sióstr. 


Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na przepiękną okładkę. Wiem, że nie ocenia się książki po okładce, ale w tym wypadku ciężko o niej nie wspomnieć, skoro to ona zwróciła moją uwagę. Zanim zaczęłam ją czytać, troszkę bałam się, że zachwycająca okładka będzie zawierać w sobie marny tekst, na szczęście jednak, nic takiego ie miało miejsca i zarówno oprawę jak i historię można oceniać naprawdę wysoko.

Co mi się bardzo spodobało to kreacja postaci. Każdy z nich ma w sobie coś wyjątkowego, każda postać wnosi coś od siebie do lektury. Ani razu nie miałam wrażenie, że ktoś znalazł się w niej bez powodu. Każda postać ma swoje miejsce i każda żyje swoim życiem. Postaci są tak fantastycznie nakreślone, że po zakończeniu lektury, jesteśmy wstanie wyobrazić sobie, co dzieje się z nimi dalej i jakimi ścieżkami każdy się udał. A co najważniejsze, nawet te drugoplanowe odkrywają ogromne role i sprawiają, że je uwielbiamy.

Książkę bardzo serdecznie polecam każdemu zainteresowanemu. Już od pierwszej strony porwała mnie do roku 1453 i sprawiła, że pokochałam tę historię i tę autorkę. Z niecierpliwością będę wyczekiwać kolejnego tomu, który mam nadzieję, że również będzie tak wciągający jak pierwszy! Nie wiem jeszcze, czy sięgnę po inne tytuły autorki, ale teraz na pewno jestem bardziej ku temu skłonna niż przed lekturą "Odmieńca".


Za książkę serdecznie dziękuję wydawnictwu Egmont!

12 komentarzy:

 1. Ja również czekam na kolejny tom. Średniowiecze bardzo mnie wciągnęło, a jego wizja stworzona przez autorkę jest po prostu świetna. Na pewno sięgnę po inne książki P. Gregory.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszę się, że książka bardzo Ci się spodobała. Będę miała okazje ją przeczytać na czytniku i zrobię to już w te wakacje ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam i również bardzo mi się podobała. Teraz tylko czekać na kontynuację ;_;

  OdpowiedzUsuń
 4. Może i ja przeczytam... Autorka ma już swoją markę, której ja wierzę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bezapelacyjnie moje must have i must read! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam ogromną ochotę na tą książkę, jeśli nie przeczytam, to ostrzegam wszystkich - nie podchodźcie blisko :D To jest książka na jednym z wyższych miejsc na mojej liście życzeń

  Zapraszam do siebie: http://in-corner-with-book.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Jakoś ostatnio często wpadam na tę książkę - jak nie w blogowym świecie to na półkach księgarni :) Nie wiem czy to jakiś znak, ale po Twojej recenzji wnioskuje, że chyba warto byłoby się przyjrzeć jej od środka :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie czytałam, ale wszystko przede mną:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo mi się podobała i zakochałam się w stylu autorki:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka naprawdę bardzo fajna, czekam na kolejne przygody głównych bohaterów!

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie lubię historii, nawet w takim wydaniu. Mimo twojej pozytywnej recenzji, nie mam na nią ochoty. ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam ją w planach, tyle dobrego o niej słyszałam, że aż grzechem byłoby nie przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń