9 listopada 2013

Gra w kłamstwa. The lying game. Sara Shepard.

Sara Shepard nie jest już anonimową autorką w naszym kraju. Wiele osób kojarzy ją z serii Pretty Little Liars oraz serialu nakręconego na jej bazie. Jeżeli nie kojarzycie to chodzi o ten cały zestaw białych książek, o których u mnie też już było nie raz. Dwanaście tomów za mną, kilka kolejnych przede mną, szczerze mówiąc, byłam już trochę zmęczona tą serią, no bo w końcu ile można. Tym razem wydawnictwo Otwarte serwuje nam nową serię, która wyszła spod pióra autorki: Gra w kłamstwa, na bazie której, również nakręcono serial. Sama osobiście z nim zwlekałam, ponieważ chciałam najpierw zapoznać się chociaż z pierwszym tomem serii. Jest on już za mną, więc czas na przemyślenia ;)


Tytuł: Gra w kłamstwa
Autor: Sara Shepard
Wydawnictwo: Otwarte
Strony: 296
Cena: 34,90zł
Nie będę Wam zdradzać zbyt wiele z fabuły, bo w tej serii, tak samo jak w PLL, jest ona dość zawiła i tajemnicza. Autorka po raz kolejny wiele spraw zataja i chce, by czytelnik razem z głównymi bohaterami odkrywał prawdę. Na sam początek dostajemy ducha. Tak ducha. Sutton budzi się w wannie i zauważa, że jest martwa. Szok. Spotyka Emmę, która jej nie widzi i stwierdza, że wyglądają identycznie. Kolejny szok. No i zaczyna się historia. Rozdzielone w dzieciństwie bliźniaczki, które nie wiedzą o sobie, ale jedna z nich już nie żyje. Druga w kolejnych zbiegach okoliczności dowiaduje się, że ma siostrę i próbuje ją odnaleźć. Wszystko toczy się tak, że zaczyna żyć jej życiem a zabójcy siostry wiedzą o jej istnieniu i każą milczeć.

Emma staje się Sutton i z życia, w którym nie miała nic, zmienia się w jedną z najpopularniejszych, ale też najbardziej znienawidzonych dziewczyn w szkole. Drogie samochody, wille, markowe ubrania, najnowsze telefony, grupa przyjaciółek i kochający chłopak - to wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Emma tylko na pozór trafia do raju, bo tak naprawdę w każdej chwili ktoś może odkryć jej tożsamość albo ją zabić, więc marzy tylko, by wrócić do swojego starego życia. No i okazuje się, że Sutton była prawdziwą diablicą i podpadła niejednej osobie.

Na pozór jest to dość prosta historia, ale jeżeli czytaliście Pretty little liars to pewnie wiecie, że Pani Shepard z małej tajemnicy potrafi ułożyć tak długą i zawiłą historię, że czytelnicy zastanawiają się, czy ona sama w ogóle zna jej rozwiązanie. Przy Grze w kłamstwa, pierwszy tom również był dla mnie swego rodzaju wstępem do historii. Co prawda działo się więcej niż w pierwszym tomie PLL, ale znając możliwości autorki, podejrzewam, że czeka nas o wiele więcej tajemnic i o wiele więcej zwrotów akcji. Tutaj dostajemy przedsmak tego wszystkiego.

Spodziewałam się nieskomplikowanej historii z tajemnicami, którą będzie się szybko i przyjemnie czytało, ale nie zachwyci mnie jakoś specjalnie. Po części jest to prawda, ale książka podobała mi się o wiele bardziej niż się spodziewałam. Moim zdaniem wypada lepiej niż PLL, aczkolwiek ciężko porównać mi jeden tom do dwunastu. Każdy fan autorki dopiero po kilku tomach będzie pewnie mógł opowiedzieć się za tym którą serię woli a jeżeli chodzi o mnie to obie bardzo lubię i zapewne będę czytać dalej. Autorka ma talent do intrygowania czytelnika i skłaniania go ku temu, by sięgnął po kolejny tom!


13 komentarzy:

 1. Magda Borkowska9 listopada 2013 13:03

  Nie mogę się doczekać tej książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałem jeszcze PLL ani tym bardziej książki, ale nie wiem, czy jest sens w ogóle, bo pewnie nie dotrwam do końca. :) Shepard jest Amerykanką? Bo jeśli tak, to wszystko się wyjaśnia (Amerykanie mają skłonność do tworzenia tasiemców). :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cassin_Zakładka do Przyszłości9 listopada 2013 15:59

  Zgadzam się, że "Gra w Kłamstwa" wypada lepiej niż PLL. Serial widziałam jeszcze przed lekturą, ale i tak oba światy różnią się tak bardzo, że nie zepsuło to w niczym radości z lektury. Czekam na następne tomy ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ładnie to ujęłaś - że spodziewasz się większej liczby tajemnic ;) Znając Shepard, po prostu dowali nam tyle splątań i zaplątań, że w którymś momencie znów się mocno zirytujemy ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dokładnie tak. Amerykanka ;) Muszę przyznać, że masz nosa :D

  OdpowiedzUsuń
 6. A to dobrze wiedzieć, bo chciałabym wreszcie ruszyć z serialem, ale bałam się, że są zbyt do siebie podobne i popsuję sobie zabawę przy kolejnych tomach książki. W takim razie jutro pewnie obejrzę pierwszy odcinek ;]

  OdpowiedzUsuń
 7. Ci, którzy nie znają PLL, pewnie nie za bardzo będą wiedzieli co tak naprawdę mam myśli w tej recenzji, ale chodzi mi właśnie o to: zawrotna liczba tajemnic, zaplątanej fabuły, że do pewnego momentu jest fajnie, ale później zaczyna denerwować, bo z każdym kolejnym tomem PLL mam wrażenie, że się oddalam od rozwiązania zagadki.

  OdpowiedzUsuń
 8. Oglądam PLL i oglądałam The Lying game, książek niestety jeszcze nie czytałam, ale mam zamiar. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytałam nawet PLL, Gry w kłamstwa też nie. Jakoś nie jestem przekonana, nie chcę zaczynać tak długiej serii :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dopiero będę czytać,ale jakoś trudno mi uwierzyć w to, że może być coś lepszego od PLL :P

  OdpowiedzUsuń
 11. PLL jest super. Przeczytałam 13 tomów w oryginale i czekam na 14 (podobno ostatni?). W tym oczekiwaniu postanowiłam sięgnąc po "Alli's Pretty Little Lies". Jestem w trakcie ale jak przeczytałam powyższą recenzję to od razu widać, że "Gra w kłamstwa" jest zdecydowanie autorstwa pani Shepard. By to stwierdzić wystarczy mi Twoja recenzja: bliźniaczki, jedna wciela się w drugą, popularność w szkole, bogactwo. To wszystko jest mi już znane. Mam nadzieję, że "Gra w kłamstwa" nie jest powtórką z rozrywki, bo mam chęć po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 12. Pomimo mojej niechęci do PLL na Grę w kłamstwa się zdecydowałam. Nie żałuję. Mi również bardziej podobał się ten tytuł niż PLL, chociaż mam za sobą tylko jeden przeczytany tom z serii.
  Czytadła Tetiisheri

  OdpowiedzUsuń
 13. świetna recka! lubię nawiązania do innych książek autora w opiniach! wiesz że ja na pewno przeczytam;) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń