21 października 2013

Panie i Panowie, przed Wami Wildlife Photographer of the Year

Czy kojarzycie może ten prestiżowy konkurs fotograficzny organizowany przez Narodowe Muzeum Historii w Londynie i BBC? Dlaczego o nim piszę? A no dlatego, że jakiś czas temu ogłoszono wyniki i w kategorii 15-17 lat, pierwsze miejsce zajął Mateusz Piesiak. Nadal pewnie niewiele Wam to mówi, ale chłopak ma naprawdę duży talent i pasję. Interesuje się dziką przyrodą i ptakami. Robi wiele niezwykle pięknych zdjęć a ja jestem nimi po prostu zauroczona. Spójrzcie tylko:To jest właśnie to zdjęcie, dzięki któremu Mateusz wygrał. Niezwykłe, prawda?
Nie jest to jednak jego pierwszy sukces. Już dwa lata temu zwyciężył w tym konkursie w kategorii wiekowej 11-14 lat oraz otrzymał tytuł Young Wildlife Photographer of the Year 2011. Poniżej zwycięzkie zdjęcie:


I po raz kolejny. Dlaczego o tym wspominam? Historia Mateusza jest niezwykle inspirująca. Chłopak jest jeszcze młody, może wiele osiągnąć, ale już działa. Ma swoją pasję, coś, w czym jest dobry i to rozwija. A w międzyczasie zgarnia nagrody, które zapewne zaowocują w przyszłości. Trzymam za niego kciuki i zapraszam na jego stronę, na której możecie zobaczyć więcej pięknych zdjęć.

A poniżej zamieszczam kilka innych zdjęć konkursowych, które również zdobyły tytuły, które jak najbardziej są warte uwagi i które warto obejrzeć.

Zwycięzca w kategorii Behaviour: Birds
(c) Isak Pretorius
Zwycięzca w kategorii: Creative Visions
(c)  Jasper DoestZwycięzca tytułu Young Wildlife Photographer
(c) Udayan Rao Pawar

Całą galerię zwycięzców znajdziecie na stronie Natural History Museum.

7 komentarzy:

 1. To musi być wspaniałe uczucie, już w tak młodym wieku odnaleźć swoją pasję... A ja muszę wciąż szukać, niestety. A może i stety? Dzięki temu przecież odkrywam mnóstwo innych, wspaniałych i inspirujących rzeczy...

  OdpowiedzUsuń
 2. Klaudyna Futbolowa Gąsior21 października 2013 17:58

  Przepiękne zdjęcia! Zwycięzca w kategorii Beahviour zachwycił mnie totalnie.

  Bardzo się cieszę, że napisałaś o młodym, utalentowanym chłopaku, o którym jeszcze kiedyś na pewno będzie głośno. Jego sowie zdjęcie naprawdę powala. Mam nadzieję, że te aktualne sukcesy rzeczywiście zaowocują czymś wielkim w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niebywałe, piękne!

  OdpowiedzUsuń
 4. Nagroda zasłużona. Nawet ja, kompletny laik w temacie widzę, że jego fotki są najlepsze :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Cudowne te zdjecia. Dobrze jest spojrzec na swiat oczyma takich pasjonatow:)

  Dziekuje za Linki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale chłopak ma pasję! Genialne to pierwsze zdjęcie. W ogóle wysoki poziom pozostałych fotografii (małpka wygląda jakby była obrobiona w programie graficznym). Nieprawdopodobne, że można wykonywać tak dobre zdjęcia mając jedynie 17 lat, ale po wejściu na stronę autora od razu wiadomo, że chłopak jest profesjonalnie przygotowany i ma całe mnóstwo cierpliwości (nie jest złapać dobry kadr zwierzęcia, które za chwilę może się spłoszyć choćby najmniejszym szelestem). Gratuluję Mateuszowi i życzę mu kolejnych sukcesów :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dokładnie tak. Czasem zdarza się, że wychodzi po prostu jedno dobre zdjęcie, trafia na konkurs i zdobywa jakąś tam nagrodę. Sztuką jest zrobić drugie dobre ujęcie, trzecie, czwarte i kolejne. Do każdego może się szczęście uśmiechnąć i zrobi to swoje zdjęcie życia, ale po Mateuszu widać, że fotografia jest jego ogromną pasją i praktycznie każde kolejne zdjęcie, każde kolejne ujęcie jest tym życia. Aż miło popatrzeć na jego stronie na tak piękne fotografie, więc mam nadzieję, że będzie tego więcej i więcej ;)

  OdpowiedzUsuń